מחקרים

בעיות בבליעת תרופות במחלת פרקינסון

במחקר פרוספקטיבי חדש נמצא ש-28% ממטופלים עם מחלת פרקינסון סובלים מדיספגיה של תרופות, ולכן מומלץ לבצע הערכת בליעה אנדוסקופית בכל מטופל אשר מתלונן על קושי בבליעה

04.08.2019, 15:38
נטילת טבליות תרופה (צילום: אילוסטרציה)

במחקר חדש שנערך בUniversity Medical Center Hamburg-Eppendorf בגרמניה והתפרסם בכתב העת Parkinsonism and Related Disorders, ביקשו החוקרים להעריך את השכיחות, המאפיינים והמנבאים של קושי בבליעת כדורים בקרב מטופלים עם מחלת פרקינסון.

במחקר חתך פרוספקטיבי מבוקר, היכולת לבלוע ארבעה כדורי פלצבו שונים הוערכה באמצעות אנדוסקופיה גמישה להערכת בליעה (flexible endoscopic evaluation of swallowing, FEES) בקרב 188 מטופלים עם מחלת פרקינסון ו-32 משתתפים בריאים. החוקרים בדקו את הקשר בין יכולות הבליעה של כל מטופל של כל כדור ושל מים, את המאפיינים של המטופלים ואת התגובה הדופמינרגית.

יכולת מוגבלת מאוד לבלוע כדורים הודגמה ב-28% מהמטופלים (n=13/118) ו-16% (n=5/32) מהמשתתפים הבריאים. חומרת מחלה גבוהה יותר הייתה קשורה ליותר בעיות בליעה (p=0.03), אך מטופלים עם מחלת פרקינסון עם משך מחלה קצר (פחות משנתיים), שלב H&Y נמוך (1-2) וגיל צעיר יותר (פחות מ-70 שנים) גם כן הושפעו (בכל אחת בלפחות 20%). קפסולות היו הקלות ביותר לבליעה, כאשר כדורים אובליים היו הקשים ביותר (p<0.01 ; r=0.21). רוב המטופלים (73%, n=24/33) התייצגו עם בעיות בליעה רק בפורמולציה יחידה. אספירציה של מים נמצאה ב-48% מהמטופלים, נתון אשר מרמז על סיכון מוגבר לאספירציה בעת נטילת תרופות שהומסו. שאלונים מתוקננים הראו רגישות לא מספקת (52% בשניהם) אך עם סגוליות די טובה (69%-74%) עבור דיספגיה של כדורים. דיספגיה של תרופות לא נמצאה קשורה להיעדר תגובה דופמינרגית.

החוקרים מסכמים שדיספגיה של תרופות מתרחשת בדרך כלל בשלבים מתקדמים של המחלה. הערכה של בליעת כדורים באמצעות FEES מומלצת במטופלים אשר מתלוננים על בעיות בליעה. ייתכן שתרופות בצורת קפסולות עדיפות כאשר יש חשד לדיספגיה.

מקור:

Buhmann, Carsten et al. Pill swallowing in Parkinson's disease: A prospective study based on flexible endoscopic evaluation of swallowing. Parkinsonism & Related Disorders, Volume 62, 51 - 56

נושאים קשורים:  מחקרים,  דיספגיה,  אספירציה,  בליעה
תגובות